Flutter’ın geleceği ile ilgili konuşacağım bu yazıda Flutter’ı hangi şirketler aktif olarak kullanıyor, Google’ın Flutter ile ilgili planları nelerdir vb. bu tarz sorulara yanıt vererek Flutter’ın geleceği olup olmadığına hep beraber karar vereceğiz.

Flutter nedir?

Flutter, Dart programlama dilini kullanarak, cross platform uygulamalar geliştirmeye olanak sağlayan bir toolkit. Herkes Flutter’dan bir framework olarak bahsetse de aslında Google’a göre Flutter bir framework değil, toolkit. UI tasarlamaya ve kodlamaya yarayan bu toolkit ile beraber iOS, Android, Web, macOS, Windows ve Linux platformlarına uygulamalar geliştirebiliyorsunuz.

Neden Flutter tercih etmeliyim?

Flutter, içerisinde yer alan Flutter Engine sayesinde Dart ile yazdığınız UI kodlarını ekrana piksel piksel çizer. Bu grafik motoru sayesinde Flutter uygulamaları her platformda Native hissiyatına sahip bir şekilde son kullanıcının karşısına çıkar. Ayrıca Flutter ekibi, Android ve iOS platformlarında Flutter’ın her türlü yük altında animasyonların ve UI hareketlerinin 60 FPS çalışabileceğini belirtmiştir.

Flutter uygulamaları yalnızca Dart ile yazıldığı için tek bir platform projesiyle birden fazla markette ve farklı cihazlarda çalışabilmesiyle son zamanlarda teknoloji & yazılım şirketlerinin radarına girdi. Google, örnek olarak kendi uygulamalarını Flutter ile yeniden yazıyor ve bu doğrultuda Google Assistant, Google Adsense gibi uygulamaları Flutter ile yeniden güncelliyor. Google’ın yanında Tencent, ebay, Alibaba gibi teknoloji devleri de Flutter’ın performansından etkilenerek uygulamalarını Flutter ile yeniden yazdı veya yazmaya devam ediyor.

Flutter’ın geleceği konusuna bir de şu açıdan bakalım: BMW ve Toyota gibi otomotiv sektöründe yer alan devler araçlarının içindeki kullanıcı panellerini, mobil uygulamalarını Flutter ile yeniden şekil verdiler. Hatta BMW’nin bu konuda yazdığı güzel bir blog yazısı bulunmakta.

Flutter’ın Geleceği

Google tarafından geliştirilen ve Microsoft gibi dev yazılım şirketlerinden gelen destekle beraber Flutter geliştirilmeye devam ediliyor. Microsoft, çift ekranlı yeni Surface Duo cihazı için özel bir kütüphane yazarak bizzat Flutter ekibine bu konuda yardımcı olmuş. Flutter açık kaynaklı geliştirilen bir UI geliştirme aracı olduğu için birçok yazılım şirketi bu projeye katkı yaparak, kendi cihazlarına uygun olacak şekilde geliştirmeler ekleyebildiğinden Flutter hızlıca çok aranan bir teknoloji olabilir. Bu yazıda Flutter ile geliştirilmiş popüler uygulamalara göz atabilirsiniz.

Amazon Web Services sunduğu hizmetlerin yazılım geliştirme kitlerini de Flutter’a uygun olarak dizayn ediyor. Bu doğrultuda iş ilanlarına Flutter geliştiricisi aradıklarını da çekinmeden belirtiyor. Ebay, yazdıkları blog yazısında Flutter kullanmanın uygulama geliştirme süresini 2 kat daha da hızlandırdıklarını ve Swift & Kotlin ile karşılaştıkları birçok problemi Flutter ile aştıklarını ifade ediyor.

Flutter ve Fuchsia OS

Fuchsia OS, Google tarafından geliştirilen ve yakın gelecekte Android işletim sisteminin yerini alması planlanan bir işletim sistemi. Android cihazların yanında giyilebilir cihazların, IoT cihazların, ev içi akıllı cihazlara da güç verecek bir işletim sistemi olacak olan Fuchsia OS, Flutter ile entegre çalışacak. Yani Flutter geliştirme kiti ve Dart programlama dili Fuchsia OS’nin stabil çalışmasına katkı sağlayacak. Bu yeni işletim sisteminde de uygulama geliştirirken Kotlin veya Java değil, Dart programlama diliyle beraber Flutter kullanılacak.

Sonuç: Flutter öğrenmeye kesinlikle değer!

Flutter hızlıca gelişen bir araç ve devasa bir topluluğa sahip. Diğer cross platform uygulama geliştirme araçlarından çok daha hızlı çalışıyor. Hot reload gibi özelliklerle rakiplerinden katlarca üstün. Google tarafından desteklenen ve özellikle Microsoft, BMW, Ebay, Tencent, Alibaba gibi kendi pazarlarının ve sektörlerinin devlerinden olan şirketlerce kullanılıyor. Kısacası 2021 yılında yeni bir programlama dili veya framework öğrenmek istiyorsanız, Flutter tam da size göre!